İmplantlar.

implantKaybedilen dişlerin yerine geçebilecek, günümüzdeki en iyi tedavi seçeneği implantlardır.
Doğal dişlere en iyi alternatif olan diş implantları, geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi çiğneme ve konuşma fonksiyonu sağlayarak, yüzünüze estetik ve doğal bir görünüm kazandırır.

Diş implantlarının, üzerinde en çok çalışılacak diş tedavi biçimi olduğu görülmektedir. Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrübe ve donanımla uygulandığında diş implantı, hekim ve hasta açısından olağanüstü başarılı sonuçlar veren bir tedavi şeklidir.
Kısaca implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve titanyumdan üretilen ve kemik ile kaynaşması için yüzey yapısı işlenen yapay diş köküdür.

Hekimimize başvurduğumuzda hangi marka implant uygulatacağız?
Ülkemizde pek çok dental implant üreticisi faaliyet göstermektedir. Bu alanda çok uzun süreler (20 yılı aşan) üretim yapan, faaliyet gösteren, dolayısıyla ürettiği implantların diş hekimleri tarafından uygulanma sonuçlarını gören, bunun sonuçlarına ve geri dönüşlerine göre kenidini geliştiren, daha güvenli ve uzun ömürlü implant üretmek için araştırma faaliyetlerine yeterince bütçe ayıran, ve dolayısıyla kendini ispatlamış firmaları tercih etmeniz faydanıza olacaktır.

İmplant tedavisi pahalı mıdır?
Elde edilen sonuçla kıyaslandığında yapılan masrafın fazla olmadığı söylenebilse de ülkemiz insanının gelir düzeyine göre hatırı sayılır bir bütçe ayrılması gerekir. Kullanılan tüm malzemenin ithal olması ve sağlıklı implant üretimi için çok yüksek teknolojiye ihtiyaç duyulması tedavinin fiyatını belirlemektedir. Ancak kesin fiyat uzman hekimlerin sizi muayene edip, bu tedavi şekli ve istediğiniz protez tipine göre değişecektir. Implant yerleştirme işleminin karmaşıklığı hastanın ağız içi durumu ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir. Ancak yapılan çalışmalarda implant yerleştirilen hastalarda yapılan bir ankette, hastaların yaptıkları yatırımdan memnun kaldıkları ve gerekirse tekrar memnuniyetle yapacakları sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca sabit restorasyonların (kaplama veya porselen protezler) ülkemizde tahmini ömürleri 10 yılın altındadır. Bu restorasyonların en büyük kaybedilme nedenleri destek dişlerde meydana gelen çürük ve periodontal hastalıklardır. Bu dişlerin %15’i kanal tedavisi (dişin sinirinin yani canlılığının alınması işlemi) gerektirmektedir.

Bu destek dişlerin 10 yıl içerisinde kaybedilme oranları %30’un üzerindedir. Çürük, kanal tedavisi, doğal yapıların kesilerek dişten uzaklaştırılması (mine tabakası sabit restorasyonlarda kesilerek uzaklaştırılmaktadır), ağız kokusuna neden olmaları gibi istenmeyen durumları ortaya çıkarmaları nedeni ile implantlar bu tür protezlere karşı daha modern bir tedavi yöntemi olarak diş hekimliğinde hızla gelişmektedir.implanttr

Bu tip bir tedaviye başlamadan önce yeterli ve doğru bilgi almanız, her şeyden önce, kendi sağlığınız açısından gereklidir. Bu konuda, uzman diş hekimleri size gereken tüm rehberliği verebilecek bilgi birikimine sahiptir. Implant tedavisi, doğru seçilen vak’alarda ve usulüne uygun yapıldığı taktirde, hastaların yaşam kalitesini arttıran ve yüz güldüren bir tedavi yöntemidir. Bu kadar başarılı bir tedavi yönteminden tüm dünya da olduğu gibi ülkemizdeki hastaların da yararlanması gerektiğine inandığımız için, implant tedavisi hakkında bilgi edinmek amacıyla bu yazımızı sizlere sunuyoruz. Muayene sırasında tedaviye uygun bir hasta olup olmadığınızın ortaya çıkması için implantları yerleştirecek, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik dişeti bakımını üstlenecek uzman hekimlerin sizi muayene etmesi en doğru yöntemdir. Bu muayene sırasında sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınacak ve gerekli görülürse birtakım tahlilleri yaptırmanız istenebilecektir. Bu aşamada ayrıca çeşitli röntgen incelemeleri ve ağzınızın modellerinin elde edilmesi gerekebilecektir.

Back to Top